zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Napis Komunikat

Bezpłatna pomoc dla mieszkańców Legionowa

Data dodania: 5 grudnia 2023
Cofnij
  1. Lokalny punkt pomocy pokrzywdzonym przestępstwem w Legionowie.
    Potrzebujesz pomocy? Znajdziesz ją w naszym punkcie. Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem, świadkiem przestępstwa lub osobą im najbliższą - skontaktuj się z nami - pomożemy Ci. Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą skorzystać z naszej pomocy, która jest bezpłatna, dyskretna i natychmiastowa. Nie zależy od miejsca zamieszkania.

    Jak możemy Ci pomóc?

    • zapewnimy Ci pomoc prawną,
    • zapewnimy Ci pomoc psychologiczną i psychiatryczną,
    • udzielimy Ci wsparcia materialnego,
    • pokryjemy koszty świadczeń zdrowotnych i rehabilitacji,
    • pokryjemy koszty związane z edukacją i aktywizacją zawodową,
    • pomożemy sfinansować Ci przejściowe problemy ze zobowiązaniami czynszowymi,
    • otrzymasz informację, jak jeszcze możemy Ci pomóc.

    Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Legionowie:
    tel: +48 536 771 907,
    ul. Mieszka I 25, pok. 9, 05-119 Legionowo,
    Godziny otwarcia:
    wtorek 15:00-20:00,
    czwartek 15:00-20:00.

  2. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Legionowie.
    ul. Jagiellońska 69, 05-120 Legionowo,
    tel.: 22 774 38 14, 22 766 16 99,
    e-mail: poradnia@ppplegionowo.pl,
    www.ppplegionowo.pl

    Sekretariat czynny:
    poniedziałek-czwartek w godz. 8:00-18:00,
    piątek w godz. 8:00-16:00.

    Oferowana przez poradnię pomoc adresowana jest do:

    • małych dzieci uczęszczających do przedszkoli na terenie Powiatu Legionowskiego, a w przypadku dzieci młodszych, zamieszkałych na tym terenie, u których obserwuje się nieprawidłowości i zaburzenia rozwojowe,
    • dzieci i młodzieżyw wieku szkolnym, uczących się w placówkach mających siedzibę na terenie Powiatu Legionowskiego, doświadczających trudności emocjonalnych, motywacyjnych i społecznych (obniżony nastrój, brak energii do działania, smutek, lęk, wybuchy złości, zmienność nastrojów, wycofanie z kontaktów społecznych, agresywne zachowania i inne), z rozpoznaniem zaburzeń psychicznych oraz z trudnościami edukacyjnymi,
    • rodziców dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli na terenie Powiatu Legionowskiego, a w przypadku dzieci młodszych, zamieszkałych na tym terenie, doświadczających trudności wychowawczych oraz trudności w relacjach rodzinnych,
    • nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych na terenie Powiatu Legionowskiego, doświadczających trudności emocjonalnych związanych z wykonywaną pracą oraz napotykających problemy w swojej pracy wychowawczej czy dydaktycznej.

    Formy pomocy psychologicznej:

    • Porady i konsultacje dla rodziców – ich celem jest rozpoznanie zgłaszanego problemu, potrzeb i oczekiwań klienta. Efektem konsultacji może być udzielenie porady, w niektórych przypadkach podjęcie decyzji o kontynuowaniu pomocy zmierzającej do wypracowania rozwiązania, albo pokierowanie do innej specjalistycznej placówki. Porada lub konsultacja jest rozmową przeprowadzaną w bezpośrednim kontakcie z psychologiem. Zwykle trwa około godziny.
    • Interwencja kryzysowa – podejmowane w ramach interwencji działania ukierunkowane są na rozwiązanie sytuacji kryzysowej (doświadczenie traumy, bardzo zły stan psychiczny osoby zgłaszającej się po pomoc, nasilony kryzys w rodzinie lub w środowisku szkolnym – przemoc, prześladowanie). Interwencja kryzysowa najczęściej obejmuje kilka spotkań (rozmów), realizowanych możliwie szybko po zgłoszeniu.
    • Psychoterapia krótko i długoterminowa – celem działań podejmowanych w tym zakresie jest rozwiązanie zgłoszonego problemu (dotyczy terapii krótkoterminowej), albo ogólna poprawa funkcjonowania psychicznego dziecka, wsparcie procesu kształtowania się osobowości (terapia długoterminowa). Spotkania (rozmowy) realizowane w ramach psychoterapii, odbywają się systematycznie, najczęściej raz w tygodniu. Ta forma pomocy psychologicznej adresowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej, może być realizowana indywidualnie lub grupowo.
    • Terapia rodzinna celem terapii jest zidentyfikowanie niekorzystnych wzorców zachowań i wzajemnych relacji oraz wspólna praca całej rodziny nad ich zmianą. Terapia jest prowadzona w formie systematycznych spotkań (raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie). Oferta adresowana jest do rodzin w sytuacjach kryzysowych, wymagających specjalistycznej pomocy.
    • Warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców – skierowane są do rodziców uczniów szkół podstawowych, którzy szukają wsparcia w rozwiązywaniu problemów wychowawczych swoich dzieci. Cykl 10 cotygodniowych spotkań trwający ok. 2,5 godz. odbywać się będzie w grupie 10-12 osób.

    Formy zajęć terapeutycznych:

    • Trening Umiejętności Społecznych – z jednej strony przeznaczony jest dla dzieci mających problemy z kontrolą emocji, kłopoty z przestrzeganiem zasad oraz trudności w budowaniu pozytywnych relacji rówieśniczych lub z drugiej strony dla dzieci wycofanych, nieśmiałych, lękowych, mających trudności w nawiązywaniu relacji społecznych. Zajęcia grupowe prowadzone są w formie cotygodniowych spotkań, przez okres około 4-5 miesięcy. Skierowane są do dzieci w przedziałach: 5-6 lat oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej.
    • Sensorozwijanie – to zajęcia rozwijające umiejętności społeczne dzieci z elementami integracji sensorycznej oraz terapii ręki. Mają na celu dostarczanie dzieciom wielu doznań stymulujących każdy ze zmysłów, a tym samym ich rozwój. Zajęcia w formie grupowej przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-5 lat, również dla dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami, niepełnosprawnościami.
    • Zajęcia ogólnorozwojowe dla małych dzieci – mają na celu wspieranie rozwoju mowy małego dziecka, usprawnianie dużej i małej motoryki, dzielenia wspólnego pola uwagi czy nauki wskazywania i naśladowania. Indywidualne zajęcia skierowane są do dzieci z zaburzeniami i deficytami rozwojowymi w wieku 2-3 lat.
    • Zajęcia wspomagające rozwój dziecka na początku edukacji szkolnej – ukierunkowane na trening pisania i czytania, rozwijania komunikacji językowej, wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego. Adresatem tych zajęć są uczniowie z klas I. Zajęcia w formie grupowej prowadzone są w ramach cotygodniowych 45 minutowych spotkań.
    • Zajęcia grupowe z terapii ręki – celem terapii jest poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, stabilizacja mięśni ręki i obręczy barkowej, a także rozwijanie zdolności manualnych dziecka oraz poprawa ruchów precyzyjnych, niezbędnych podczas wycinania, rysowania, pisania. Zajęcia w formie grupowej skierowane są do uczniów klas I-II szkoły podstawowej.
  3. Powiatowe Centrum pomocy Rodzinie.
    ul.gen.Wł. Sikorskiego 11,
    05-119 Legionowo,
    tel. 22 764-01-40 fax: 22 764 01 41,
    e-mail: sekretariat@pcpr.legionowski.pl,
    www.pcpr.legionowski.pl

    Pomoc dla osób usamodzielnianych opuszczających rodzinną i instytucjonalną pieczę zastępczą.
    Godziny urzędowania: poniedziałek-piątek w godz. 8:00-16:00,
    Piątek: dzień wewnętrzny.
    Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Osób Niepełnosprawnych.
    Godziny urzędowania: Poniedziałek-Piątek: 8:00-16:00,

    Kontakt telefoniczny: 22 764 01 42.
    Kontakt e-mail: orzekanie@pcpr.legionowski.pl

  4. Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej przy Centrum CBT.
    Przy Centrum CBT powstał Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży I poziomu referencyjnego. Ośrodek świadczy swoje usługi w ramach NFZ.

    Od niedawna w Polsce rozwijany jest nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Jego celem jest specjalistyczne wsparcie młodych pacjentów w ich najbliższym środowisku, aby móc rozpocząć działania już na samym początku pojawienia się problemów. Nowy model przewiduje podział ośrodków udzielających pomocy na trzy poziomy referencyjności.

    Pierwszy poziom referencyjności stanowią środowiskowe poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne.Takim właśnie miejscem jest ośrodek  przy Centrum CBT. Naszym założeniem i misją jest być bliżej pacjenta, który wymaga wsparcia, kontaktu z nim na poziomie szkoły jak i środowiska domowego. Koncepcja psychologicznej opieki środowiskowej od lat rozwijana jest na zachodzie Europy i opiera się na potrzebie otoczenia pacjenta opieką w najważniejszych dla niego obszarach funkcjonowania (szkoły i domu).

    Dwa kolejne poziomy referencyjności to ośrodki, które świadczą specjalistyczną pomoc z zakresu psychiatrii dziecięcej (porady lekarzy psychiatrów, psychiatryczne leczenie ambulatoryjne i szpitalne).
    Jak działa ośrodek?
    Porady mogą być realizowane telefonicznie i/lub on-line. Ośrodek udziela świadczeń od poniedziałku do piątku w godzinach od godziny 8:00 do godziny 20:00.
    Kto znajdzie tutaj pomoc?
    W naszym ośrodku oferujemy bezpłatną pomoc dla dzieci poniżej 7 r.ż. oraz dzieci i młodzieży objętych obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcących się w szkołach ponadpodstawowych a także dla ich rodzin lub opiekunów prawnych.
    Co oferuje ośrodek?
    Nasz ośrodek oferuje szereg działań indywidualnie dopasowanych do potrzeb pacjenta. Udzielamy konsultacji:

    • diagnostycznych, których celem jest diagnostyka problemu obejmująca badanie z wykorzystaniem standaryzowanych narzędzi psychologicznych i niezbędne konsultacje specjalistyczne. Zakończona postawieniem diagnozy psychologicznej i ustaleniem planu terapeutycznego,
    • psychologicznych stanowiących element wdrożonego planu terapeutycznego, obejmująca pomoc psychologiczną oraz niezbędne dodatkowe i kontrolne badania psychologiczne,

    Ponadto oferujemy:

    • psychoterapię indywidualną,
    • psychoterapię rodzin,
    • psychoterapię grupową,
    • wsparcie psychospołeczne,
    • wizyty domowe.

    Nasza kadra to wykwalifikowani i doświadczeni w pracy z dziećmi i młodzieżą psychologowie, psychoterapeuci od lat związani z Centrum CBT. W naszym zespole pracują również terapeuci środowiskowi, którzy wspierają pacjentów i ich rodziny w ich środowisku (domowym, szkolnym). Nasi specjaliści stale podnoszą swoje kwalifikacje podczas specjalistycznych szkoleń.

    Jak umówić wizytę:
    Na wizytę można zapisać się osobiście w rejestracji przychodni lub telefonicznie.
    Skierowanie nie jest wymagane!
    Poradnia Centrum CBT Legionowo
    Adres placówki:
    ul. Ks. J. Skorupki 23a,
    05-120 Legionowo.
    Usługi w ramach NFZ:
    +48 22 150 25 90,
    E-mail: poradnia_legionowo@cbt.pl,
    Godziny pracy: pon-pt: 08:00-21:00.

    źródło: cbt.pl

  5. Poradnia psychologiczna i psychoterapeutyczna kaar-med Legionowo.

    ul. Sienkiewicza 13A,
    05-120 Legionowo,
    kom.: +48 570 824 694,
    e-mail: pp-legionowo@kaarmed.pl

    Ggodziny otwarcia:
    poniedziałek-piątek: 8:00-21:00,
    sobota: 8:00-14:00.

    Usługi w ramach NFZ: w ramach poradni psychologiczno-psychoterapeutycznej, pacjenci mogą skorzystać z następujących form terapii:

    • porada psychologiczna diagnostyczna,
    • porada psychologiczna,
    • psychoterapia indywidualna,
    • psychoterapia rodzinna,
    • psychoterapia grupowa,
    • sesja wsparcia psychospołeczneg,
    • terapia środowiskowa.

    Do korzystania ze świadczeń w ramach NFZ:

    • nie jest wymagane skierowanie,
    • świadczenia udzielane są dzieciom i młodzieży objętej obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcącym się w szkołach ponadpodstawowych do momentu ich ukończenia,
    • dodatkowo rodzina lub przedstawiciele ustawowi, mogą być objęci wsparciem psychospołecznym.

    Usługi komercyjne: w poradni psychologiczno-psychoterapeutycznej pacjenci mogą skorzystać z następujących form terapii

    • porada psychologiczna

    Do korzystania ze świadczeń komercyjnych:

    • nie jest wymagane skierowanie,
    • świadczenia udzielane są dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym.

    źródło: kaarmed.pl

  6. Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

    Termin realizacji: od dnia 16.01.2023 r. do dnia 31.12.2025 r.
    Zakres pomocy:

    1. udzielanie porad i pomocy psychoterapeutycznej z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień, w ramach których udzielane są konsultacje dotyczące profilaktyki uzależnień i współuzależnienia, a także prowadzone będą działania informacyjne, edukacyjne oraz motywujące klientów do wprowadzenia konstruktywnych zmian (ukierunkowanie do zmian, podjęcie leczenia, udział w mityngach AA, itp.),
    2. zapewnienie klientom punktu wsparcia terapeutycznego w formie spotkań indywidualnych a członkom rodzin osób uzależnionych także w formie spotkań grupowych,
    3. udzielanie poradnictwa prawnego, obejmującego porady i konsultacje o treści obowiązujących przepisów z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa karnego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy, a także pomoc w rozwiązywaniu problemów prawnych w sferze społecznej,
    4. udzielanie porad i pomocy psychologicznej, w tym porad i konsultacji psychologicznych ukierunkowanych na zapewnienie pomocy w rozwiązywaniu problemów osobistych, poradnictwo psychologiczne skierowane do osób dorosłych oraz dzieci.

            Miejsce udzielania konsultacji: Punkt Konsultacyjny w Legionowie przy ul. Sowińskiego 37 (budynek PEC).

           Sposób zapisu: telefonicznie pod numerem +48 786 813 721 (wyłącznie w godzinach dyżurów).
           Terminy udzielania konsultacji:

    • Specjalista terapii uzależnień: poniedziałek 13:00-17:00, środa 8:00-16:00,
    • Psycholog (dorośli, dzieci i młodzież) wtorek: 15:00-19:00, środa 16:30-20:30, piątek 8:15-12:15,
    • Prawnik 17:00-21:00; wtorek 19:00-21:00.
  7. Fundacja Pasja Życia im. s. Józefy Menendez, ul. Strużańska 2B, 05-120 Legionowo.

    Termin realizacji: od dnia 22.01.2023 r. do dnia 31.12.2025 r.

    Zakres pomocy: Punkt konsultacyjny oferuje bezpłatną pomoc dla mieszkańców Legionowa: osób dorosłych, rodzin z dziećmi, młodzieży od 12 roku życia.

    W punkcie konsultacyjnym podejmowane działania skierowane są do rozwiązywania problemów mieszkańców gminy Legionowo w następujących obszarach:

    1. przeciwdziałanie uzależnieniom, w tym uzależnieniom behawioralnym i patologiom społecznym,
    2. przeciwdziałanie przemocy w rodzinie,
    3. ograniczenie stosowania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych i NSP,

    W punkcie udzielana jest pomoc w zakresie:

    1. udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie,
    2. prowadzenie rozmów w sprawach związanych z nadużywaniem alkoholu i innych środków psychoaktywnych,
    3. prowadzenie rozmów motywujących do podjęcia leczenia,
    4. poradnictwo i konsultacje dla osób doznających przemocy w rodzinie i świadków przemocy domowej oraz stosujących przemoc domową,
    5. rozpoznanie zjawiska przemocy domowej, udzielenie stosownego wsparcia oraz informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy (ewentualne utworzenie grupy wsparcia przy punkcie konsultacyjnym dla tych osób),
    6. indywidualna pomoc psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty dla osób uzależnionych i współuzależnionych,
    7. indywidualna pomoc psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty dla dzieci i młodzieży,
    8. upowszechnianie wiedzy dotyczącej problematyki uzależnień behawioralnych,
    9. udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym,

    Współpraca z innymi podmiotami zajmującymi się na terenie gminy rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

           Miejsce udzielania konsultacji: Punkt Konsultacyjny ul. Strużańska 2B, 05-120 Legionowo,
           Sposób zapisu: telefonicznie pod numerem telefonu: +48 509 432 492.

  8. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Kantego w Legionowie, ul. ks. J. Schabowskiego 2.

    Termin realizacji: od dnia 16.01.2023 r. do dnia 31.12.2023 r.

    Miejsce udzielania konsultacji: Punkt konsultacyjny znajduje się w Domu Parafialnym św. Józefa przy ul. Schabowskiego 2 w Legionowie (wejście od ul. Kordeckiego – wejście D).

    Zakres pomocy:

    1. konsultacje specjalisty terapii uzależnień,
    2. konsultacje dyplomowanego psychoterapeuty,
    3. konsultacje psychologa.

    Sposób zapisu: Obowiązują zapisy poprzez kontakt tel./sms z koordynatorem od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-13:00 tel. +48 508 777 563.

  9. Fundacja Psyche – Strefa Pozytywnych Myśli, ul. Mała 11, 05-123 Chotomów.

    Termin realizacji: od dnia 16.01.2023 r. do dnia 31.12.2023 r.

    Zakres pomocy:

    1. prowadzenie konsultacji psychologicznych/ psychoterapeutycznych,
    2. prowadzenie konsultacji psychiatrycznych dla dzieci w wieku 1-15 lat,
    3. prowadzenie konsultacji psychiatrycznych dla dzieci w wieku 16-17 lat,
    4. prowadzenie konsultacji psychiatrycznych dla dorosłych i seniorów,

    Termin udzielania konsultacji: Konsultacje realizowane są stacjonarnie i/lub on-line 6 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-21:00 oraz w soboty 9:00-16:00.

    Miejsce udzielania konsultacji: Psychoklinika Poradnia Zdrowia Psychicznego w Chotomowie przy ul. Tęczowej 5A.

    Sposób zapisu: telefonicznie pod numerem telefonu: +48 512 895 218.