zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Kilka osób w atrium legionowskiego ratusza

Ochrona i promocja zdrowia - ostatnie cztery lata

Data dodania: 4 kwietnia 2024

Główny ciężar zadań z zakresu ochrony zdrowia i leczenia spoczywa na publicznej służbie zdrowia. Jednak w całym systemie ochrony zdrowia Gmina ma także swoje wyznaczone zadania. W zakresie ochrony i promocji zdrowia do zadań własnych Gminy należy, w szczególności opracowywanie i realizacja programów polityki zdrowotnej wynikających z rozpoznanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców gminy oraz podejmowanie innych działań w tym zakresie, przede wszystkim w zakresie profilaktyki i edukacji, czyli prowadzenie działań uzupełniających w stosunku do tego, co realizuje Państwo.

Cofnij

W Legionowie jeszcze kilka lat temu zadania z zakresu ochrony zdrowia koncentrowały się na dwóch obszarach – realizacji programów polityki zdrowotnej (to jest takich programów, które są zaplanowane, skuteczne, bezpieczne i uzasadnione i zawierają konkretne cele zdrowotne lub edukacyjne – takich jak rehabilitacja lecznicza mieszkańców Gminy Miejskiej Legionowo w wieku 60 lat i więcej, szczepienia ochronne przeciwko grypie dla seniorów czy upowszechnianie umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród legionowskich uczniów) oraz innych działań wspierających, realizowanych na mniejszą skalę, m.in.: warsztaty samobadania piersi, pomiary cukru i ciśnienia, badania przesiewowe słuchu, badania mammograficzne, badania wykrywania osteoporozy, akcje profilaktyki zaburzeń statyki i postawy ciała u dzieci, porady z zakresu profilaktyki chorób kardiologicznych, badania z zakresu profilaktyki przeciwnowotworowej.

W trakcie bieżącej kadencji pojawiły się dwa kolejne istotne filary – zwiększono dostępność do ambulatoryjnych specjalistycznych świadczeń gwarantowanych opieki zdrowotnej w zakresie chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej w ambulatorium działającym przy ul. Sowińskiego 4 oraz zwiększono dostępność do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, w szczególności dla dzieci i młodzieży. Z usług ambulatorium skorzystało od 2019 roku ponad 10 000 mieszkańców Legionowa, natomiast ze środków finansowych Gminy sfinansowano ponad 2 700 porad psychologicznych i psychiatrycznych.

Łącznie w ciągu 5 ostatnich z rożnego rodzaju działań finansowanych z budżetu Gminy Legionowo skorzystało co najmniej 25 000 osób, co oznacza, że statystycznie co drugiemu mieszkańcowi działania naszej Gminy „wyszły na zdrowie”.

Wartym odnotowania jest też jednorazowa co prawda „akcja”, ale która jest niezwykle istotna dla zdrowia osób z niepełnosprawnościami - zakup specjalistycznego samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, przy dofinansowaniu z funduszy PFRON-u. Pojazd służy podopiecznym Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Legionowie. Wspomnieć należy także, że od 2019 r. funkcjonuje w Urzędzie Miasta Legionowo wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjno-wspomagającego dla naszych mieszkańców, gdzie można bezpłatnie wypożyczyć różnego rodzaju sprzęt wspomagający codzienne funkcjonowanie osób wymagających czasowego wsparcia.

Wspieranie legionowskich rodzin

Wychodząc naprzeciw potrzebom legionowskich rodzin Gmina stara się wspierać rodziców w ich codziennych wysiłkach na rzecz swojej rodziny, a mówiąc językiem ustawowym, w sprawowaniu funkcji opiekuńczo – wychowawczych. Nie chcąc ograniczać się jedynie do roli pośrednika w przekazywaniu rodzinom świadczeń socjalnych, Gmina realizuje szereg działań skierowanych do wzmacniania rodzin: od najprostszego wspierania w zakresie organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży w sposób bezpieczny i sprzyjający rozwojowi psychofizycznemu, po edukowanie i dostarczanie narzędzi rodzicom w trakcie warsztatów i szkoleń z zakresu podnoszenia kompetencji rodzicielskich, kończąc na zwiększaniu dostępności do specjalistycznej pomocy skierowanej do rodzin, gdzie występują problemy wychowawcze czy zachowania ryzykowne i problemowe takie jak uzależnienia czy przemoc.

Na każdym z tych szczebli Gmina rokrocznie przygotowuje ofertę dla swoich mieszkańców – wśród nich są profilaktyczne zajęcia pozalekcyjne, których podstawowym celem jest wszechstronny rozwój umysłowy, psychiczny, fizyczny i społeczny dzieci i młodzieży (od 2019 roku wzięło w nich udział prawie 3 400 dzieci), organizowanie świetlic, placówek wsparcia dziennego i oferty w postaci letnich półkolonii (od 2019 roku dla dzieci i młodzieży, nie uwzględniając placówek oświaty i bogatej oferty działań w Arenie Legionowo, czekało ponad 1 740 miejsc), organizowanie zajęć i warsztatów prowadzonych w zakresie wzmacniania funkcji wychowawczych rodziców z zakresu komunikacji z dzieckiem czy rozwiązywania problemów bez użycia przemocy oraz ofertę punktów konsultacyjnych zapewniających pomoc psychoterapeutyczną, psychologiczną i prawną oraz wsparcie terapeutyczne w formie spotkań indywidualnych i grupowych (od 2019 roku w punktach tych udzielono pomocy w liczbie 4 100 świadczeń i konsultacji).

Cały czas prężenie działa też program „Legionowskiej Karty Dużej Rodziny”. Co prawda „Legionowska Dycha” to nazwa zajęta już przez największy bieg uliczny w powiecie legionowskim na dystansie 10 km, ale i przy okazji Legionowskiej Karty Dużej Rodziny termin ten swój będzie miał rację bytu – drukarnię opuściła już 9 926 karta, więc okrągła „dycha” już na horyzoncie.

Działania na rzecz aktywności Seniorów

Legionowo w ciągu ostatnich lat aktywnie stawia na, nie inaczej, aktywność swoich najstarszych mieszkańców.

Bogata oferta z zakresu działalności edukacyjnej, kulturalnej, turystycznej i środowiskowej, sprawia, że każdy senior, biorąc pod uwagę swoje zainteresowania i możliwości, znajdzie dla siebie jakąś formę aktywności i rozwijania zainteresowań.

W zależności od potrzeb legionowscy Seniorzy mogą korzystać ze zorganizowanych i stacjonarnych form spędzania czasu jak zajęcia edukacyjne na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, oferta 3 klubów Seniora (w tym najnowszego punktu na mapie oferty kulturalnej – otwarty w 2023 roku Klub Wabank) lub z oferty mniej lub bardziej „zobowiązujących” - wyjazdów, pikników, okazjonalnych imprez kulturalnych czy „kultowych” już w Legionowie – potańcówek.

W ciągu ostatnich pięciu lat szacujemy że, choć za aktywnym seniorem czasem trudno nadążyć, z oferty dla tej grupy skorzystało już ponad 20 000 seniorów.

Warto też dodać, że w 2023 roku Gmina ruszyła ze swoim własnym programem „Legionowskiej Karty Seniora”, która w oparciu o cały czas rozwijany system promocji, ulg i rabatów oferowanych przez Partnerów Karty - w szczególności lokalnych przedsiębiorców, ma rozszerzyć dostęp i wybór do usług kierowanych do seniorów, a oferowanych przez podmioty prywatne.

Aktywność obywatelska

Aktywność mieszkańców Legionowa przejawia się ich uczestnictwem nie tylko w życiu kulturalnym i politycznym naszej społeczności. To także aktywność społeczna – działalność w ramach organizacji pozarządowych, partycypacja w inicjatywach lokalnych i budżecie obywatelskim a także udział w organizowanych akcjach charytatywnych takich jak WOŚP i Legionowska Świąteczna Zbiórka Żywności. Praca społeczna naszych mieszkańców przekłada się na konkretną pomoc i kształtowanie legionowskiej rzeczywistości poprzez realizację projektów i zadań służących całej społeczności.

Chcąc ubrać cały ten wysiłek i dobro jakie płynie od legionowian w liczby, można to zrobić na przykład tak:

W latach 2019-2023:

  •  wspólnie z organizacjami pozarządowymi zrealizowano ponad 500 projektów, w których beneficjentami było ponad 175 000 osób, a ich wartość to ponad 17 mln zł;
  • w ramach tzw. „inicjatywy obywatelskiej”, na wniosek organizacji pozarządowych lub mieszkańców zrealizowano 44 inicjatywy o wartości ponad 1,8 mln zł;
  • w ramach tzw. „budżetu obywatelskiego” zrealizowano 13 projektów o szacunkowej wartości ok 1,4 mln zł;
  • w ramach świątecznej zbiórki żywności realizowanej w partnerstwie z Legionowskim Stowarzyszeniem Amicus ponad 1 200 wolontariuszy zebrało ponad 32 tony żywności.