zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Chłopiec stoi tyłem i zatyka rękami uszy

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Data dodania: 2 kwietnia 2024
2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, zachęcamy wszystkich do okazania wsparcia osobom ze spektrum autyzmu, zwróćmy uwagę na rodziny, które w swoim funkcjonowaniu wykazują się niebywałą siłą i determinacją w walce o godne życie i szczęście osób dotkniętych autyzmem.
Cofnij

Kontynuacją tego dnia jest Światowy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie obchodzony w kwietniu. Pamiętajmy, zwłaszcza w tym miesiącu, o budowaniu akceptacji dla osób z autyzmem, uświadamianiu czym jest autyzm, kształtowaniu właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Pierwsze sygnały autyzmu mogą pojawić się przed 3 rokiem życia. Zdarza się jednak, że już w okresie niemowlęcym rodzice zauważają, że ich dziecko rozwija się inaczej. Nie istnieje całościowy wzorzec stanów, jednak rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na niektóre zachowania dziecka.

Jak rozpoznać pierwsze sygnały autyzmu?
Twoje dziecko:

  • Nie mówi lub ma kłopoty z mówieniem.
  • Nie wchodzi w relacje i interakcje z innymi ludźmi.
  • Przejawia stereotypowe zachowania i zabawy (np: macha rączkami, używa nietypowych przedmiotów do zabawy, układa zabawki w długie rzędy).
  • Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego.
  • Nie naśladuje.
  • Nie wykonuje prostych poleceń (np. usiądź, daj).
  • Ma trudność z koncentracją uwagi.

Jeżeli zauważysz któreś z sygnałów u swojego dziecka, poproś o skierowanie do placówki oferującej diagnozę.

W ramach obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu pragniemy zwrócić uwagę na Historię Powstania Niebieskich Igrzysk. Twórczynią i pomysłodawczynią Niebieskich Igrzysk jest Dyrektor Fundacji Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku dr Anna Budzińska. Pierwsze Niebieskie Igrzyska odbyły się na hali Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku w 2019 roku. Uczestniczyło w nich około 500 osób, w tym prawie 300 dzieci! Niebieskie Igrzyska pokazują jak wspaniale dzieci z autyzmem mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych i wspólnotowych. Tutaj każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi.

Od 2022 roku Niebieskie Igrzyska stały się dla wielu szkół, przedszkoli, a nawet dla gmin i miast formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Miesiąca Wiedzy na temat autyzmu. W 2023 roku w akcję włączyło się ponad 150 tys. dzieci z 1055 szkół i przedszkoli z całej Polski. Obecnie zapisy trwają do 30 kwietnia. Jeśli chcą Państwo dołączyć swoją szkołę podstawową lub przedszkole i zorganizować w kwietniu Niebieskie Igrzyska, to zapraszamy do rejestracji poprzez stronę internetową niebieskieigrzyska.pl/#igrzyska w zakładce zapisy.

Łącząc się z rodzinami dotkniętymi spectrum autyzmu zachęcamy, do kontaktu z Legionowskim Stowarzyszeniem Rodzin Dzieci z Zespołem Aspergera oraz ADHD "ASY". Stowarzyszenie udziela pomocy dzieciom, młodzieży, ich rodzinom w prawidłowym funkcjonowaniu społecznym oraz tworzeniu warunków do ich społecznej aktywności. Obecnie Stowarzyszenie prowadzi projekt pod nazwą: „Wsparcie w terapii rodzin dzieci z Zespołem Aspergera oraz ADHD – warsztaty pomocnicze oraz zajęcia terapeutyczne dla dzieci oraz integracyjna działalność grupy wsparcia dla rodziców”.

Informację można uzyskać pod numerem telefonu: + 48 510 207 973.